Adatvédelmi anomáliák az ügyészségeken
2013-03-28 22:34:32

Adatvédelmi anomáliák az ügyészségeken

Furcsa történet, melyben csak a kérdőjelek sokasodnak, bár reméljük az ügyészség sajtószóvivője válaszol kérdésünkre: A bíróságokon és az ügyészségeken másképp értelmezik az adatvédelmi törvényt? Netán diszkrimináció történt, vagy csak valaki szórakozik az ügyféllel?

 

Ha valakinek peres ügye van, sokszor lehet kérdeznivalója. Például szeretné megtudni, hogy beérkezett-e a kérelme, hogy az ellenérdekű fél beadott-e valamit, vagy pontosítaná a tárgyalási időpontot, vagy épp arra kíváncsi, hogy a bírónál van az akta, vagy már felterjesztették a fellebbezést, stb.  A bíróságokon, ha az ügyfél felhívja a kezelőirodát, bemondja az ügyszámot és a nevét, akkor minden előbb felsorolt kérdésére választ kap.

 

A XIII Kerületi Ügyészségen, miután a telefonos bekapcsolja az ügyfelet az illetékeshez, ahol érdeklődni lehet, ez történik:

 

Jónapot kívánok  Gipsz Jakab vagyok, és az a problémám, hogy a Fővárosi Főügyészség 2013. februál elején kelt okiratában az Önök határozatát hatályon kívül helyezte és elrendelte a nyomozás folytatását. A XIII. kerületi rendőrségen érdeklődésemre azt a választ kaptam, hogy ők nem kaptak semmilyen határozatot a Főügyészségtől így a nyomozást sem folytatják. Szeretném megtudni, hogy hol akadt el az ügy.

 

Tudna mondani egy ügyszámot?

 

Természetesen  a Fővárosi Főügyészségen 123, a XIII. kerületi Ügyészségen 456  a szám.


Pillanat türelmét……..  Ön Gipsz Jakab?

 

Igen az vagyok.


Mit szeretne tudni?

 

Hát azt, hogy a Fővárosi Főügyészség határozatát miért nem kapta meg a XIII. kerületi Rendőrség február 8-a óta?


Pillanat türelmét………….Sajnos telefonban nem adhatok tájékoztatást.

 

Miért nem adhat? Nem értem. Beazonosította nevemet  az általam megadott ügyiratszámon.


Sajnos, akkor sem mondhatok többet.

 

De miért nem? Milyen jogszabály alapján nem adhat tájékoztatást?


Az adatvédelem miatt nem lehet.

 

Adatvédelem?  De hát semmilyen személyes adatot nem kértem, és a bíróságokon is ugyanígy lehet érdeklődni hasonló ügyekben, nem érzi ennek a fonákját?


De igen, de akkor sem mondhatok mást.

 

Megmondaná a nevét?


Nem.


Nos nem kell előbbiekhez komment, a kép tiszta. Amit a bíróságon lehet, azt az ügyészségen tiltja az adatvédelmi törvény?  Vagy mégsem? Csak szórakoznak az ügyféllel, netán diszkriminálják?


Kérdezzük a Fővárosi Főügyészséget:

  • A kerületi ügyészségeken jogosan utasítanak el telefonon érdeklődő ügyfelet adatvédelmi okokra hivatkozva, ha csak annyi a kérdése, hogy a Fővárosi Főügyészség által hat héttel korábbi határozatot  továbbították e az illetékes rendőrségre?
  • Jogos-e hogy az ügyészségen az ügyfél telefonját felvevő személy a nevét kérésre sem mondja el az ügyfélnek?
  • Mi az ügyintézési határidő a kerületi ügyészségeken egy Főügyészségtől érkező határozat esetében? Mennyi idő áll rendelkezésére a kerületi ügyészségnek, hogy az  ügyet /főügyészségi határozatot a kerületi rendőrségnek továbbítsa?

 

A választ - megérkezés után - közzétesszük.