Elmúltak forradalmaink
2014-10-23 22:15:29

Elmúltak forradalmaink

Mióta a Milla megszületett és dicstelenül kihunyt, a fővárosi demokraták mindig reménykednek titkon, hogy lesz újra egy mozgósító erő, ami újra összerántja egy hatalmas tömeggé a felvilágosodás polgárait. Az utóbbi időben a Humán Platform tett erre több kísérletet is. Sikertelenül.

 

Amint a mai délutánra meghirdetett „Tedd magad Szabaddá!” elnevezésű civilrendezvényük, amire a rossz idő és a valóban civil infrastruktúra ellenére elég nagy számban gyűltek össze a jobb világban reménykedő budapestiek, főként fiatalok, értelmiségiek. A lapos hevületben jelentős része van a Humán Platform újabban izmosodó konferansziéjának, Papp Réka Kinga csípős nyelvű aktivistának, aki sajnos egy Sas-kabaré poénszintjére tornázta le a tömeg forradalmi szavakra éhes lelkületét – minden szimpátiánk mellett sem mondhatunk egyebet s a csalódás az jelenlévők arcára is ki-kiült.

 

 

Elsőként Ferge Zsuzsa jellemezte szokásához híven szívós szelídséggel az ország mára kialakult rettenetes szociológiai állapotát és a szegénység tátongó mélységeit, melyeket a jelen kormánypolitika csak nehezít, semhogy orvosolna. Csonka József a Közmunkásmozgalom a Jövőért képviseletében beszélt a közmunkások nehéz helyzetéről, az alacsony bérről, a rossz munkakörülményekről és a szegénység megbélyegzéséről. Csonka követelte, hogy a közmunkások is minimálbért kapjanak, és részesüljenek azokban a jogokban, amelyekben más munkavállalók.

 

Utána Kapronczay Stefánia, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyvezető igazgatója kritizálta a kormány elmúlt négy évének intézkedéseit az alkotmány lecserélésétől a civil szervezetek elleni eljárásokig. Kapronczay szerint a mostani hatalom mindenkit kiszolgáltatottá tesz, ezért különösen fontos, hogy az emberek aktívan részt vegyenek a közügyekben, és ne csak a választásokon nyilvánítsanak véleményt.

 

 

Varga Attila, az Uccu Roma Informális Oktatási Alapítvány munkatársa saját tapasztalatai alapján szólt az iskolai szegregációról. Szerinte a szociális egyenlőség követelménye egyetlen kormány alatt sem valósult meg a rendszerváltás óta, 2010 óta pedig esély sincs arra, hogy „az ország a köz társasága legyen”. Várady Zsolt, az iwiw alapítója az államilag intézményesített adócsalásról, a rendszerváltás óta elhibázott adórendszerekről beszélt, amelyek szerinte szándékos politikai döntés következményei. Várady szerint az „adócsalás és az adóelkerülés ciki”, az internetadóval szemben pedig polgári engedetlenségi mozgalmat hirdetett.

 

Felszólalt Udvarhelyi Éva Tessza, a Közéleti Iskola alapítója is, aki Kapronczayhoz hasonlóan arra biztatta az embereket, hogy ne féljenek a politikától, és vegyenek részt a közéletben, mert mindenkinek „meg kell tanulnia a demokráciát”.

 

Bár a tömegben a régi idők hevületét kersve feltűnt Demszky Gábor, Kovács Kriszta, Gyabronka József, Bozóki András, Mécs Imre és amint mondani szokták, sokan mások, a színpadról kínosan ügyeltek, hogy senki se emelje túl magas intellektuális plafonig, de legalábbis feltüzelő szónoklatig a színpadi jelenlétét. Ez maradéktalanul sikerült, Papp Réka Kinga cilinderből előhúzott magánszáma nélkül is.