|
|
|
Tweet |
|
|
|
A fejbőr az egyéb bőrfelszínekhez hasonlóan néhány hetente megújul, az elhalt hámsejtek apró darabokban, szinte észrevétlenül leválnak róla. Természetes jelenség, amely normál esetben láthatatlan, azonban ha a bőr egyensúlya felborul, a folyamat felgyorsul és az elhalt hámsejtek láthatóvá válnak. Mi okozza? Hogyan szabadulhatsz meg tőle?
Mi okozza a korpát?
Egészséges körülmények között a fejbőr elhalt hámsejtjeinek leválása észrevétlen marad, azonban az egyensúlyi állapot felbomlása felgyorsítja a ciklust és a hámsejtek gyorsabb ütemben válnak le. Ennek látható következménye a korpa. A #Barba Italiana természetes fejbőrápoló készítményei az olajesszenciák mellett gombaölő és antibakteriális hatással rendelkező összetevőket is tartalmaznak a korpás fejbőr optimális ápolásához.
A korpa kis mennyiségben és világos haj esetén nem okoz esztétikai problémát, de nagy mennyiségben, sötétebb hajon szembetűnő, feszélyező lehet.
Kialakulását több tényező együttes jelenléte okozza: helytelen táplálkozás, túlzott faggyútermelés, a normál fejbőrön is jelenlévő gombák túlzott elszaporodása, genetikai hajlam, vitaminhiány, vegyi anyagok, stressz és legyengült immunrendszer.
A korpásodás típusai, kezelése
Száraz korpásodás esetén a korpa nem tapad a hajhoz, a pikkelyszerűen leváló fehér színű hámsejtek könnyen lehullanak a fejbőrről, így a ruházaton is láthatóvá válnak. A haj nagyrészt száraz, fénytelen, töredezésre hajlamos.
Kerülendő a gyakori hajmosás annak szárító hatása miatt. Lehetőleg természetes összetevőket tartalmazó, kímélő hatású, gyengéd sampont válassz. Utána jó hatású lehet vízben oldott savas kémhatású hidratáló folyadék használata.
Zsíros korpásodás esetén a fokozott faggyútermelés következtében a levált hámsejtek összetapadnak, és sárga színű, szigetszerű plakkokat alkotnak, ezért eltávolításuk nehéz. A korpásodást az androgén hormonok váltják ki, és a fejbőrön normál állapotban is megtalálható gombák elszaporodását okozzák, amely gyulladásos folyamatot indít el.
A zsíros korpásodásra a férfiak hajlamosabbak, mint a nők. Kezelése szalicilsavat és ként tartalmazó készítményekkel, esetenként lokális szteroidokkal történik.
Hajápolás korpás fejbőr esetén
A kezelés hatékonysága érdekében szükséges a korpásodás típusának beazonosítása, célzott kezelésre csak ennek ismeretében van mód. Amennyiben száraz korpáról van szó, a környezeti tényezők mérséklése, a hajápolási szokások megváltoztatása szükséges.
Fontos, hogy ne csak a sampon, de az egyéb hajápoló és hajformázó készítmények is természetes összetevőket tartalmazzanak, hogy minél kevésbé irritálják a fejbőrt, zavarják meg annak pH-értékét. Érdemes áttérni a szabad levegős hajszárításra is, valamint odafigyelni a helyes táplálkozásra. |
|
|
|